Fotografie z Mongolska

Líbí se vám článek?
[Total: 0 Average: 0]

Fotografie z Mongolska většinou z let 2006 – 2007. Mongosko je pro focení téměř ideální země. Často je slunečno a krásné fotky zde udělá i naprostý amatér. Při focení v Mongolsku si ale dejte pozor na velkou prašnost. Fotoaparát v brašně raději vždy důkladně obalte igelitem. Fotografie se Vám budou hodit, až budete plánovat cestu do Mongolska nebo se prostě jen podívejte jak je tam krásně.

Více mých fotek z Mongolska najdete zde: libreshot.com/tag/mongolia/. Za podporu svých cest do Mongolska musím poděkovat firmám Bootiq.io a Allianz poviné ručení.

Klášter Amarbayasgalant

Klášter Amarbayasgalant (Амарбаясгалант хийд – Klášter klidné blaženosti) je jeden ze tří velkých mongolských klášterů, které přežily komunistické čistky na konci třicátých let 20. Století. Klášter leží na odlehlém místě v ajmaku Selenge (Сэлэнгэ аймаг) v severním Mongolsku. Amarbayasgalant byl postaven v letech 1727 – 1736.

Klášter Amarbayasgalant. Klášter Amarbayasgalant. Klášter Amarbayasgalant. Klášter Amarbayasgalant. Klášter Amarbayasgalant.

Batšireet

Batšireet (Батширээт) je oblast – sum v ajmaku Chentii (Хэнтий аймаг) v severovýchodním Mongolsku. Od Ulaanbaataru je vzdálený asi 400 km. Neuvidíte zde skoro žádné jurty, jde totiž o hustěji zalesněnou oblast a tak si zde lidé stavějí dřevěné sruby. Batšireet je znám svou krásnou přírodou a také řekami plnými ryb, díky kterým sem jezdí za rybolovem stále více turistů i mongolů.

Batšireet. Batšireet. Batšireet. Batšireet. Batšireet. Jeřáby. Čekání na dostihy, sever Mongolska. Dostihy, severní Mongolsko. Mongolské dítě na koni.

Gačuurt

Gačuurt (Гачуурт) je osada ležící jen pár kilometrů od Ulaanbaataru, žije zde asi 4000 lidí. Pro Mongoly z Ulaanbaataru je to oblíbené místo, kde si můžou odpočinout od městského ruchu a špinavého vzduchu. Gačuurt je ideální místo třeba pro opečení něčeho dobrého na ohni a táboření. I když je to vlastně část Ulaanbaataru, člověk si zde připadá jako někde daleko v mongolské divočině. Návštěvu Gačuurtu vřele doporučuji, na návštěvu vám bude stačit jeden den nebo odpoledne. Dostanete se sem městským autobusem z Ulaanbaataru.

Gačuurt. Gačuurt. Gačuurt. Gačuurt. Gačuurt. Gačuurt.

Chövsgöl

Jezero Chövsgöl (Хөвсгөл нуур) je co do rozlohy druhé největší jezero v Mongolsku a pokud jde o objem vody je vůbec největší. V jezeře Chövsgöl je pitná voda, která tvoří 0,4% světových zásob pitné vody. V okolí jezera se dají dělat krásné treky, můžete si zde půjčit koně nebo kempovat. V Chövsgölu se dá i potápět. Oblast jezera Chövsgöl je velice oblíbenou destinací nejen pro zahraniční turisty. Velkou zajímavostí Chövsgolu je malá unikátní kultura pastevců sobů žijících v týpý – Cátani nebo Dukha (Цаатан).

Jezero Chövsgöl. Jezero Chövsgöl. Jezero Chövsgöl. Jezero Chövsgöl. Jezero Chövsgöl. Jezero Chövsgöl. Jak - Jezero Chövsgöl. Dostihy, jezero Chövsgöl. Mongolský zápas. Chövsgöl. Duha v Mongolsku.

Národní park Gorchi-Tereldž

Národní park Gorchi-Teredž (Горхи-Тэрэлж) leží 37 km od centra Ulaanbaataru. Do Tereldže jezdí mnoho turistů ale i Mongolů – je to totiž krásné místo plné bizarních skalních útvarů s nádhernou přírodou. Díky značnému turismu je zde dostatek jurtových kempů (ger kempů) a dokonce zde vyrostl úplně nový luxusní hotel s golfovým hřištěm. Díky mnoha skalním útvarům si zde užijí i horolezci, kteří zde mají opravdu z čeho vybírat. Mezi nejznámější skály patří “Želví skála” a “Starý muž čtoucí knihu”. Pokud se chcete projít nebo si udělat trek, můžete zvolit příjemnou cestu podél řeky v údolí, projít se po okolních nízkých kopcích, anebo se vydat dál do hor – to už ale chce určitou přípravu. Turisté si často nechávají Tereldž až na poslední zbylé dny jejich pobytu v Mongolsku a tak mohou strávit posledních pár příjemných dní.

Tereldž. Tereldž. Tereldž. Koně v Tereldži. Koně v Tereldži. Mongolská farma. Most v Mongolsku. Želví skála. Ger camp. Skály - Terelj. Terelj. Terelj.

Nalaich

Nalaich (Налайх)je městečko jihovýchodně od Ulaanbaataru, které sice vypadá jako samostatné město ale oficiálně jde o jednu ze čtvrtí Ulaanbaataru. V Nalaichu vlastně není nic moc zajímavého, snad jen nový buddhistický klášter, který je mnohem větší než ten starý, který můžete vidět níže. Další zajímavostí je kazašská mešita a hlavně kamenné sochy, zejména Tonyukukova stéla z 8. Století. Nalaich byl založen po roce 1915, kdy zde vznikly hnědouhelné doly. Kdysi slavné doly byly uzavřeny po roce 1990, což mělo za následek velké zvýšení nezaměstnanosti a také rozšíření ilegální těžby, což s sebou nese velká zdravotní rizika. Severní část Nalaichu tvoří vlastně začátek národního parku Tereldž a tak můžete navštívit obě oblasti současně.

Nalaich Kazašská mešita. Sain nomuun hiid. Sain nomuun hiid. Nalaich. Nalaich.

Klášter Erdene Zuu a město Charchorin

Klášter Erdene Zuu Monastery (Эрдэнэ Зуу) u města Charchorin (Хархорин) leží v severní části mongolské provincie Övörchangai (Өвөрхангай аймаг). Klášter Erdene Zuu byl postaven v roce 1585 Abtai Sain Chánem a je jedním ze tří velkých mongolských klášterů, které nebyli úplně zničeny během komunistických čistek. Klášter je obehnán zdí se 100 stúpami, díky které je klášter tak oblíbenou turistickou destinací. Za komunismu bylo v klášteře pouze muzeum. Nyní je zde aktivní klášter, jehož budovy jsou postupně obnovovány a dostavovány, část kláštera stále slouží jako muzeum. Kousek za klášterem jsou zbytky slavného města Karakorum – hlavního města Mongolské říše 13. století.

Kamenná želva. Chrám v Erdene Zuu. Zeď kolem kláštera Erdene Zuu. Chrám v Erdene Zuu. Chrám v Erdene Zuu. Chrám v Erdene Zuu. Stúpy. Erdene Zuu. Erdene Zuu. Kamenný falus a 'Poševní svah'. Kamenný falus. Policejní stanice, Mongolsko. Parkoviště před obchodem. Pózující rodinka.

Ulaanbaatar – hlavní město Mongolska.

Ulaanbaatar je město plné kontrastů, na jednu stranu jde o moderní město se sklobetonovými budovami, dopravními zácpami a moderními obchody, ale pokud zajdete dál od centra, uvidíte za panelovými sídlišti nekonečná jurtoviště. V Ulaanbaataru je také přes třicet buddhistických chrámů a klášterů. Na fotkách uvidíte Ulaanbaatar z let 2006 a 2007, takže mnohá místa už dnes vypadají úplně jinak. Ulaanbaatar totiž v současné době prochází velmi rychlou modernizaci a vývojem. Uvidíte také několik fotek buddhistických klášterů, fotky z nejbližšího okolí města, Ulaanbaatarský hřbitov nebo fotky z velbloudího póla a velbloudích dostihů. Většinu fotek jsem pořídil během zimy a tak nečekejte žádné krásné zelené kopečky, které znáte z obvyklých mongolských fotek.

Socha Buddhy. Dari echiin sum. Manba Datsan Klášter Daščoilon. Klášter Daščoilon. Klášter Daščoilon. Jurtoviště v Ulaanbaataru. Jurtoviště a centrum Ulaanbaataru. Socha Buddhy. Ovoo. Jurtoviště. Smog v Ulaanbaataru. Velbloudí závody. Velbloudí závody v Ulaanbaataru. Velbloudí závody v Ulaanbaataru. Velbloudí závody v Ulaanbaataru. Velbloudí závody v Ulaanbaataru. Velbloudí závody v Ulaanbaataru. Velbloudí závody v Ulaanbaataru. Velbloudí závody v Ulaanbaataru. Velbloudí závody v Ulaanbaataru. Velbloudí závody v Ulaanbaataru. Velbloudí závody v Ulaanbaataru. Velbloudí polo v Ulaanbaataru. Velbloudí závody v Ulaanbaataru. Klášter Gandantegčenlin. Socha mongolského bojovníka. Kulečníková herna, Ulaanbaatar. Jurtoviště. Mongolský zápas. Mongolský zápasník. Mongolský zápas. Čingeltei uul v Ulaanbaataru. Klášter Dambadardžaa. Klášter Dambadardžaa. Klášter Dambadardžaa. Klášter Dambadardžaa. Klášter Dambadardžaa Socha Buddhy u památníku Dzaisan. Socha Buddhy u památníku Dzaisan. Hřbitov v Ulaanbaataru. Hřbitov v Ulaanbaataru. Hřbitov v Ulaanbaataru. Hřbitov v Ulaanbaataru. Hřbitov v Ulaanbaataru. Posvátné ovoo. Suchbaatarovo náměstí v Ulaanbaataru. Meteorologická stanice u Ulaanbaataru. Ulaanbaatar. Posvátné místo. Posvátné místo. Posvátné místo. Mongolsko. Ulaanbaatar. Ulaanbaatar.